• Dolar 19,1734
    Euro 20,9154
  • Altın 1220.297
    Bist 4856.54
  • 16° Mersin

İlginizi Çekebilir

Kalbiniz ve beyniniz için diş sağlığına dikkat

Mersin'de sahte içki operasyonu: 7 gözaltı

Okul müdürü ve oğlunun, otobüste yaşlı çifti darp etme görüntüleri ortaya çıktı

MEHMET MORGÜL: MUSTAFA KARA'NIN YANINDAYIZ

Mersin'de yolcu minibüsü ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 13 yaralı

Macera parkındaki salıncak platforma çarptı, genç kızın ayağı kırıldı

ÇEVRE DOSTU GENÇLER KIZKALESİ’NDE

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası geçici Listesinde yer alan Kızkalesi, Future Europe Gençlik Grubu ve European Integration Group tarafından hazırlanan “Erasmus Gençlik Değişim” Projesi kapsamında 5 ülkeden 30 çevre dostu genç’e ev sahipliği yaptı. 16-22 Kasım Tarihleri arasında Kızkalesi’nde Eğitime ve çevre temizliğine katılacak olan gençler, Dünyanın daha yeşil ve daha temiz bir şekilde kullanılması için tolum bilinci oluşturulmasını sağlıyorlar.

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Mirası geçici Listesinde yer alan Kızkalesi, Future Europe Gençlik Grubu ve European Integration Group tarafından hazırlanan “Erasmus Gençlik Değişim” Projesi kapsamında 5 ülkeden 30 çevre dostu genç’e ev sahipliği yaptı.

16-22 Kasım Tarihleri arasında Kızkalesi’nde Eğitime ve çevre temizliğine katılacak olan gençler, Dünyanın daha yeşil ve daha temiz bir şekilde kullanılması için tolum bilinci oluşturulmasını sağlıyorlar.

Proje Koordinatörü Turgut Kaan Akkoca, “Yeşil bir ekonomiye ve yaşam tarzına doğru toplumsal bir geçiş başlatmak adına bir başlangıç olarak gördüğümüz “Çevre Dostu Gençlik” projesini 5 AB ülkesinden çeşitli çevresel sorunlara sahip ve bu konuların çözümü için yerelde ve uluslararası alanda çalışmalar yürüten gençlik örgütleri (Türkiye, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Polonya) ile Kızkalesi’nde gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Future Europe Gençlik Grubu ve European Integration Group olarak birlikte çalışmalarını sürdürdüğümüz bu projede, çevre dostu bir yaşam tarzına ulaşmak için gençleri davranış ve alışkanlıklarında bir değişikliğe yöneltmeyi hedeflemekteyiz. 16-22 Kasım tarihlerinde gerçeleşen projemizde 30 genç 1 hafta süreyle çevre konularını tartışacaklardır.

BU PROJEYE İHTİYAÇ VAR

Avrupa’nın farklı ülkelerinden gençleri bir araya getirerek, çevre sorunuyla ilgili bilinci yükseltmeye yardımcı olabilecek bir proje uygulama ihtiyacı olduğunu dile getiren Turgut Kaan Akkoca, “ Bu nedenle, Erasmus + programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen gençlik değişiminde Kızkalesi’nde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Mersin’de daha önce gerçekleştirdiğimiz Azalt, Yeniden Kullan, Dönüştür, Kurtar! Projemizle gıda atıklarına dikkat çekerken bu projemizle bireysel plastik atıklarına, kozmetik atıklarına ve deniz & sahil temizliğine dikkat çekeceğiz. Gençlik alanında yıllardır çalışma sürdürmekte olan profesyonel ekibimizle her gün daha da büyüyerek özellikle iklim değişimi ve küresel ısınma konularında farkındalık yaratıyoruz. Kısa süre içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi ve okullarla iş birliğinde bir dayanışma projesi planlamaktayız. Başvurularımızı tamamladık ve 2020 yılında umuyoruz Mersin’de bir dönüşümü başlamasına önayak olacağız.

PROJENİN 4 HEDEFİ VAR

Projemizin asıl amacına ulaşmak için bazı hedefler belirlediklerini ifade eden Akkoca, “ bu hedefler 1) Avrupa'daki mevcut çevresel konular hakkında farkındalığı artırmak; 2) insanların çevresel alışkanlıklarının en yaygın olumsuz sonuçlarını belirlemek ve bununla başa çıkmak için yollar bulmak; 3) eko-sürdürülebilir davranışı teşvik etmek; ve 4) yeşil girişimlere proaktif bir yaklaşım getirmektedir. Bu bağlamda Mersin’de projelerimizi sürekli hale getiriyoruz. Bizler için Mersin önemli bir kent, hem kişisel olarak doğup büyüdüğüm şehir olması, hem de motive gençlerinin yer almasıdır. Projemizle birlikte yerel esnaf ve halk ile daha iyi bağlantı kuruyoruz, onlara döviz getirisi sağlıyoruz. Projemiz çok yönlü bir organizasyona dönüşüyor. Bu bağlamda bizler çok mutluyuz”dedi.

KIZKALESİ MUHTEŞEM BİR YER

Çevre dostu Gençlik projesi kapsamında Kızkalesi’ne gelen Slovenyalı Elena Milyaç ise Kızkalesi’nin çok güzel bir yer olduğunu ifade ederek, Çevre bilincini oluşturmak ve korumak için değişik ülkelerden buraya geldik. Çok güzel bir çalışma oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi

Bu projede 4. Kez bulunan ve Mersin’e geldiğini söyleyen Litvanyalı Tomas Yenkeleviç ise, “ Mersin çok güzel bir kent. Denizi ve güneşi muhteşem. Burada olmaktan çok mutluyum. Projemizin burada uygulanmasından çok mutlu olduk” dedi.

Konuşmaların ardından gençler Kızkalesi sahiline gelerek incelemelerde bulunup, gezdiler.