• Dolar 12,9437
    Euro 14,524
  • Altın 745.297
    Bist 1831.57
  • ° Mersin

İlginizi Çekebilir

ERDEMLİ'YE ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Yerli muz ucuzladı, ithali 20 lirayı aştı

Plastik ham madde yüklü tır alev alev yandı

Silifke'den Irak'a bakla ihracatı başladı

Vali Su, MTOSB otoban bağlantı yolu inşaatında incelemelerde bulundu

Binlerce iğne darbesiyle sanat eseri ortaya çıkarıyor

ÇİFTÇİNİN YENİ GÖZDESİ SALEP...

Mersin’in Erdemli ilçesinde, beyaz altın olarak bilinen salep yumruları toprakla buluşmaya başladı. İlçede çiftçiler tarafından alternatif ürün olarak tercih edilen salep, tarlada kilosu 100 TL. den alıcı bulurken üreticisinin de yüzünü güldürüyor.

Mersin’in Erdemli ilçesinde, beyaz altın olarak bilinen salep yumruları toprakla buluşmaya başladı. İlçede çiftçiler tarafından alternatif ürün olarak tercih edilen salep, tarlada kilosu 100 TL. den alıcı bulurken üreticisinin de yüzünü güldürüyor.

Türkiye’nin her bölgesinde rahatça üretimi yapılabilen ve Metrekareye düşen gelir bazında en karlı ürünlerden olan salep, seri üretim için çiftçiler tarafından alternatif ürün olarak deneme tarlaları oluşturmaya başlandı.

SALEP ÜRETİCİLERİ DERNEK KURDU

Erdemli’de salep üreticiliği yapmak için yola çıkan 3 arkadaş, ilçede salep üretiminin artması için “Erdemli Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricileri ve Araştırma derneği” kurarak salep üreticiliğini yaygınlaştırmak istiyorlar.

Erdemli’de salep ekiminin başladığını söyleyen Erdemli Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricileri ve Araştırma derneği başkanı Adem Arslan, “ Erdemli’de 15’e yakın çiftçimiz kayıtlı olarak salep üretimi yapmaktadır. Son zamanlarda salep üretimi çiftçilerimiz tarafından tercih edilen bir bitki. Maliyeti yüksek olduğu için küçük alanlarda başlayıp daha sonra yumruların çoğalmasının ardından satışı yapılırsa daha karlı bir ürün haline gelir. Bir dönüm salep tarlasının oluşturulması yaklaşık olarak 100 bin TL. yi buluyor. Onun için küçük alanlardan başlayıp, yumruların çoğalması ile birlikte kendi tohumunu kendisin üretmesinin beklenmesi daha avantajlı olur.

MERSİN PİLOT İL OLSUN

Türkiye’de 8 il salep üretimi için pilot il olarak belirlendi ama bunların içerisinde Mersin yok diyen Erdemli Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiricileri ve Araştırma derneği başkanı Adem Arslan, “ Mersin’de salep üretimi yavaş yavaş artmaya başladı. Erdemlİ’de şuanda deneme amaçlı dikilen salep yumruları,  Nisan ayının sonunda hasat yapılmaya başlanacak. 0 rakımdan 2400 rakıma kadar her yerde yetişebilen beyaz altın salep, tarlada kilosu 100 TL. den alıcı bulurken kuru salep’in kilosu ise 500 TL. ye kadar çıkabiliyor. Üreticisine çok kazandıran salep, özellikle kozmetik ve dondurma yapımında çok fazla kullanılan bir ürün. Şuanda derneğimizi de kurduk ve inşallah Erdemli’de gelecek yıllarda salep üretimi daha da artacaktır” dedi.

EMEKLİ OLUP SALEP DİKTİ

Erdemli’de 500 metre arazide salep üretimi yapan emekli öğretmen İlyas Kalay, “ ben emekli öğretmenim. Emekli olduktan sonra araştırdım ve salep üreticiliğine başladım. Şuanda bir dönüm tarlada deneme amaçlı 500 metrekareye salep dikimi yaptım. Şuanda diktiğimiz salepleri Nisan ayı ile Haziran ayı arasında hasadını yapacağız. Pazar sorunu olmayan ve emeği az olan salep üreticiliği çiftçilerimiz için alternatif ürün olarak en karlı olan ürünler arasında yer almaktadır. Beyaz altın olarak bilinen salep, özellikle dondurma üretimi yapan fabrikalar yerinde gelerek alıyorlar. Pazar sorunu hiç yok. Ben bütün çiftçilerimize salep üretimini öneriyorum” dedi.

EMEĞİ AZ GELİRİ FAZLA

Erdemli’de salep üreticiliği yapan Hakan Arslan ise, “ ben daha önceleri esnaf olarak çalışıyordum. 2 yıldır salep üretimi yapıyorum. Emeği çok az olan bir ürün. İlaç ve su derdi yok. Çok az bir sulama ile ilaç vermeden hasat yapılan bir ürün. Tarlada kilosu 100 TL. den alıcı buluyor. Bizim amacımız salep üretimini Mersin ili genelinde çoğaltmaktır. Onun için yetkililerden Mersin’in salep üretimi için pilot il olmasını istiyoruz “ dedi.

İlçede ekimi yapılan salep yumrularının Nisan ayının sonunda hasat yapılması bekleniyor.