• Dolar 14,7934
    Euro 16,3954
  • Altın 913.297
    Bist 2144.57
  • ° Mersin

İlginizi Çekebilir

DEVRENT EFSANESİ

MIP'ten Mersin Limanı'na 400 milyon dolarlık yeni yatırım

Saplantılı aşık kurbanı Sinem toprağa verildi

Nükleer, düşük maliyetli ve sıfır emisyonlu elektrik sistemlerinin anahtarı olabilir

Protezi ile hayallerinin peşinden koşuyor

Öğrenci taşıyan otobüs üst geçide takıldı

ERDEMLİ'DE KRİTİK TOPLANTI....

Erdemli Ziraat odası Başkanı Rasim Şahin, çiftçilerin en büyük sorunlarından olan ilaç, gübre, pazarlama ve bağkur primleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Erdemli Ziraat odası Başkanı Rasim Şahin, çiftçilerin en büyük sorunlarından olan ilaç, gübre, pazarlama ve bağkur primleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin yaptığı açıklama da; Erdemli’de halkımızın büyük bir bölümü çiftçilikle uğraşıyor. Türkiye’nin limon ihtiyacının %65 inin karşılandığı limon diyarı bir ilçe olarak halkımız artık çiftçiliğin kendilerine yüklediği büyük maliyetlerle zor durumda kalmaktadır. Limonfiyatları artık maliyetlerini karşılayamaz oldu. İlaç, gübre ve işçilik gibi girdiler çiftçilerimizin belini bükmüş durumda. Son günlerde çiftçilerimizin sorunlarını ve durum değerlendirmesi için Erdemli Ticaret odamızda Akdeniz ihracatçılar birliği başkanı, Turunçgil üreticiler birliği başkanı, Ticaret odası başkanı ve üreticilerimiz, tüccarlarımızın katıldığı bir toplantı yaptık. Çiftçileriz son günlerde büyük sorunlar yaşıyor. Limon hasadımız hala devam ediyor ve %80 oranında limonlarımız dalında bekliyor. İhracat var ama beklenen düzeyde değil. Özellikle ihracat ürünleri ilaç kalıntısı konusunda çiftçilerimize sıkıntılar yaratıyor. Çiftçilerimizin iyi tarıma geçmesi gerekmektedir. Zaten çiftçilerimiz emeğinin karşılığını alamıyor. Limon ve domates diyarı Erdemlimizde son zamanlarda limon ağaçları kesiliyor ve çiftçiler yerine meyve ağaçları dikiyorlar. Özellikle Avakado, mango, ejder meyvesi gibi tropikal meyveye yöneliyorlar. Çiftçilerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Yoksa limon diyarı Erdemlimizde limon kalmayacak.

BAĞKUR PRİMLERİ ÇOK FAZLA

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim şahin, “ odamıza kayıtlı yaklaşık 16 bin çiftçimiz bulunuyor. Bu çiftçilerimiz otomatik olarak çiftçi bağkuruna bağlı oluyorlar. Geçen yıl çiftçi bağkuru 1000 tl. iken bu yıl çiftçi bağ kuru 1700 TL. ye yükseldi. Bu miktarı çiftçilerimiz ödeyemez. Çünkü kazançları bunu karşılamaz. Ayda 1700 TL. kazanamayan çiftçilerimiz bunu prim olarak nasıl ödesin?. Bizler bu prim tutarının düşürülmesini istiyoruz. Son günlerde prim yüksekliğinden dolayı çiftçi kayıtlarını sildiren çiftçi sayımız artıyor. Çiftçi üretmez ise, çiftçi olmaz ise ülkemizde üretim azalırsa durum daha kötü olur. Çiftçimize sahip çıkalım” dedi.

SAHTE GÜBREYE DİKKAT

Sahte gübre ve ilaçların olduğuna dikkat çeken Erdemli Ziraat odası Başkanı Rasim Şahin; “ilaç ve gübreye gelen zamların ardından çiftçilerimiz ucuz ilaç ve gübre arayışına gidiyor. Ucuz ilaç ve gübre ağaçlara bir fayda sağlamıyor çünkü ucuz gübrelerin bir çoğu merdiven altı üretim yani sahte oluyor. Ağaçlara fayda sağlamadığı gibi zarar bile veriyor. Çiftçilerimiz ilaç ve gübre alırken mutlaka güvenilir yerlerden alması gerekiyor. İlçe Tarım Müdürlüğü ile görüştük ve denetimlerin arttırılması konusunda talepte bulunduk. Yetkililer denetimleri arttırmalı ve çiftçimizin sahte ilaç gübre almaları önlenmelidir. Ben çiftçilerimizin sorunlarının biran önce çözüme kavuşmasını dilerken, bol bereketli ve kazançlı bir sezon diliyorum” dedi.